10 kroků ke splnění vašich snů

seznam prani

10 kroků ke splnění vašich snů

Podle výzkumu agentury IPSOS si zcela splní svá přání jen necelá pětina Čechů. Můžeme něco udělat pro to, abychom patřili mezi ně?

V rámci přednášky Sny, vize a cíle v mém životě jsme si tuto otázku kladli už s desítkami účastníků. A sestavili jsme následující desatero nejpodstatnějších kroků na cestě za splněním snu.

 1. Najděte to, co opravdu chcete.
  Ale nejen to. Prozkoumejte své přání. Víte PROČ to chcete? Je to něco, co vás naplňuje vnitřním zápalem, když o tom mluvíte? Když máte pro svůj sen nadšení, je velmi pravděpodobné, že vás nezastaví žádné překážky.

 2. Rozhodněte se.
  Většina lidí, kteří snu dosáhli, dokáží přesně identifikovat moment, kdy se rozhodli, že do toho jdou. Od tohoto momentu prostě víte, že už jste na cestě. Že už to začalo. Doteď jste přemýšleli. Teď konáte.

 3. Mluvte o svém snu, stýkejte se s lidmi, kteří smýšlejí podobně, hledejte informace, zdroje.
  Stalo už se vám někdy, že jste potřebovali něco vyřešit a úplně náhodou jste potkali známého, který věděl, jak na to, nebo to rovnou vyřídil? To je ta fáze, kdy už jste rozhodnutí a vaše myšlenky se soustřeďují na cíl. Nevíme, jak to funguje, ale najednou se vám různé informace začnou spojovat a cesta k cíli vynořovat.

 4. Rozkreslete své přání, stanovte si cíl, udělejte si plán.
  To je ta neoblíbená část, na které bohužel mnoho lidí končí. Myšlenkové nastavení je jedna věc. Ale ono plnění snu zahrnuje i dost práce. Ale pokud splňujete bod jedna, baví vás to.

 5. Prozkoumejte pod drobnohledem své vnitřní programy.
  Co tím myslíme? Stejně jako vás nadšení pro věc motivuje a pomáhá při překonávání překážek, naše negativní vnitřní programy nás zase brzdí. Pokud budete věřit, že na podnikání „nemáte buňky“, bude to vnitřně neustále bránit vašemu snu rozjet start-up. Negativní vnitřní programy se nejčastěji týkají našich schopností, peněz, ale i druhých lidí (kolegů, zákazníků) a obecných pravidel, podle kterých podle nás svět funguje.

 6. Plňte malé krůčky. Slavte každý krok.
  Tady navazujeme na zmíněný plán. Když před sebou máme moc velké sousto, tak se nám do něj nechce a ztrácíme motivaci. Když to velké sousto rozdělíme na menší, dokážeme ho zvládnout snadno. A každý malý splněný krok nám energii dodává.

 7. Buďte důslední.
  Co naplat. Cesta za snem vyžaduje sebedisciplínu. Pokračujte ve svém plánu. Kontrolujte, čeho jste už dosáhli. A jednou za čas celý plán kriticky zrevidujte. Vede k cíli? Odpovídá současné situaci?

 8. Nenechte se odradit těmi, kteří říkají, že to nejde.
  Nenechte si své přání vzít. Když říkají, že to nejde, mluví o sobě. Ne o vás.

 9. Bavte se svým přáním. Představujte si, že už jste přání dosáhli.
  Radujte se, těšte se z toho, že jste na cestě. Snažte se nesklouznout k urputnosti a boji. Život je hra, tak si hrajte. Každý má občas černé myšlenky. Když to zrovna nejde, nechte to na zítřek.

 10. Překonávejte překážky. Nevzdávejte se.
  Howard Schulz vybudoval síť kaváren Starbucks, přestože mu v bankách řekli 242krát „ne“. Návrh Walta Disneye na zábávní park Disneyland byl odmítnut 302krát. S desítkami zamítnutí od vydavatelství se potýkala i J. K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera. Nepolevujte ve svém nadšení, vytrvejte. Překážka neznamená konec. Jen výzvu k hledání další cesty.

Máte ještě další věc, která pomohla ke splnění snu vám? Inspirujte ostatní, napište nám ji do komentářů.

Autor článkuJana Kamínková

Komentáře

Komentování uzamčeno.