Nerušit, pracuju! Žít budu potom

Prace na pocitaci

Nerušit, pracuju! Žít budu potom

Považujeme dnes za samozřejmé vzdělávat se ve své profesní oblasti, dokonce často slýcháme, že kdo se nevzdělává, tomu ujede vlak. Kam ten vlak jede, to už se nedodává. Kdo se ovšem zajímá o sebepoznání a zlepšení kvality osobního života, „zavání“ alternativou a kdo ví, jestli není tak trochu blázen.

Dobře, možná jsem to trochu vyhrotila, doba se mění a situace bude jiná ve velkých městech nebo na vesnici. Ale věřím, že ani dnes pro spoustu lidí daleko od pravdy nejsem.

Trávíme roky studiem svého oboru a v práci nás zaměstnavatel vysílá na další kurzy a semináře. To je v pořádku, budujeme svou kariéru. Proč se alespoň s poloviční intenzitou nezajímáme o svůj soukromý život? Asi bych na MŠMT se svým návrhem, že budeme maturovat z vyrovnané osobnosti a z matematiky se stane zájmový kroužek, neuspěla. Ale proč trávíme tolik času přípravou na budoucí povolání a ne přípravou na budoucí život? Věřím, že kdybych polovinu času, který jsem na gymplu strávila učením chemie nebo fyziky, věnovala třeba partnerské komunikaci, mělo by to pro můj život větší efekt.

Vlastně je zvláštní, že klademe tolik důrazu zrovna na práci, která by měla být prostředkem ke šťastnému životu, ne cílem sama o sobě.

Nejdřív práce, potom zábava! Nebo ne?

Vypozorovala jsem na sobě v této souvislosti jeden zažitý vzorec. „Nejdřív práce, potom zábava,“ slýchala jsem v dětství často. Až jako dospělá jsem pochopila, že do kategorie „zábava“ pro mě spadá vlastně všechno mimo práci. Posezení v hospodě stejně jako koníčky, ale i mé partnerské vztahy a já sama. Potřebujeme si promluvit s partnerem? Bohužel to teď nemůžu řešit, mám moc práce. Ztěžuje mi život, že nedokážu asertivně odmítnout přehnané požadavky? Možná si o tom něco přečtu. Po práci.

Je celkem těžké z pod nadvlády práce vystoupit. Postavit sám sebe na stejnou úroveň. Nebo dokonce výše než práci. Na první místo. Člověk může být snadno nařčen ze sobectví. Narcismu. Bere se moc vážně. Myslí si, že se kolem něj točí svět. No ale možná je to naopak. Když člověk nemá srovnaný osobní život, svět se netočí. Zasekne se. Protože to točení nemá cíl ani smysl. Takže já jsem pro to „pořádně roztočit“! A klidně kvůli tomu budu i za alternativního blázna.

Autor článkuJana Kamínková

Komentáře

Komentování uzamčeno.