Video: Jak zvýšit svou sebedůvěru

Video: Jak zvýšit svou sebedůvěru

Pojmy sebevědomí a sebedůvěra používáme běžně. Co přesně se pod nimi ale skrývá? A jak můžeme pomocí jedné jednoduché zásady zvýšit svou sebedůvěru?

Pojem sebe-vědomý můžeme rozložit jako vědomý si sebe sama. Sebevědomý člověk zná sám sebe. Zná své hodnoty, povahové rysy, své cíle. Ví o svých silných i slabých stránkách. Když známe dobře sami sebe, nestane se nám, že se naše slabiny projeví v ten nejméně vhodný okamžik (jak o tom píšeme například v článku Odmítnutá součást sebe sama). A to nám umožňuje cítit se vyrovnaně a sebejistě.

Sebe-důvěra pak zase podle složení slov znamená důvěru v sebe sama. Důvěru, že splníme to, co si sami pro sebe určíme. Svou snahu o sebedůvěru si ale můžeme jednoduše mařit sami. Kolikrát za den si řekneme, že už zhubneme, začneme se učit angličtinu, začneme sportovat, změníme práci…? Pokud to neuděláme, příště do stejného úkolu budeme vstupovat s daleko menší sebedůvěrou a podkopáváme i svou sebedůvěru celkově.

Dávejme si proto pozor na sliby, které sami sobě dáváme. Protože v momentě, kdy je nesplňujeme, snižujeme svoji sebedůvěru.

Sebedůvěra tedy v tomto kontextu úzce souvisí se stanovováním cílů. A k tomu máme ještě jeden tip, jak být při plnění našich cílů úspěšnější.

Začněme s malými cíli. Naplánujme si pouze takový úkol, o kterém bezpečně víme, že ho dokážeme splnit. I z malého úspěchu budeme mít radost a dodá nám sílu pokračovat. Zatímco neúspěch náš elán i sebedůvěru srazí.

Video jsme natočili na semináři Sebedůvěra a její vliv na vztahy, který vede lektorka Tereza Zahrádková.

Autor článku – Jana Kamínková

Komentáře

Komentování uzamčeno.